V těchto místech se vždy nalézala křižovatka cest k Hustířanům, Jaroměři a Nouzovu. Podle nepřímých důkazů tu měl stávat dřevěný kříž s plechovou figurou Ježíše Krista již koncem 18. století, což by…
Již počátkem 19. století se tu nacházely zbytky pravěkého osídlení, které tu zapustilo kořeny již v době kamenné, což prokazují kamenné nástroje, jak ze Rtyně, tak nedalekého Vestce, zejména z návrší…
Toto pohřebiště vzniklo současně s původním chrámem Páně, tudíž můžeme jeho počátky hledat ve 14. století, pokud ne ještě dříve. Od svých počátků sloužilo všem obcím, jež byly přifařeny k…
Původní chrám byl postaven v gotickém slohu, i když někteří doboví němečtí autoři tvrdí, že vznikl již za románského slohu a teprve později byl přestavěn do gotické podoby. První zmínka o něm pochází…
Z čeho vznikl jeho název nevíme, podle všeho může jít o počeštělou podobu německého pojmenování, ale můžeme na něm vidět i jeho blízkou příbuznost s mnoha pojmenováními polských měst a vesnic,…
Josefov vznikl jako pevnost, kterou sem poradil umístit Bedřich Veliký, ale po svém stoletém trvání byla citadela zrušena, protože se neosvědčila. Zní to pomalu jak historická anekdota, že si…
V roce 1780 se začalo se stavbou josefovské pevnosti. V téže době bylo faráři zapovězeno, aby nechával pohřbívat zemřelé na hřbitově u kostela sv. Jiljí. Jeho náhradou se stala místa při kapli sv.…
Toto místo patří k lokalitám, jež byly osídleny již v době kamenné. Podle lidové tradice tu stávala tvrz, ale její existence se jeví jako problematická. Dlouhou dobu se tvrdilo, že první zmínka o…
Soudí se, že název této obce je odvozen od její polohy. Jedna z pověstí hovoří o tom, že na kopci zvaném jako "Podzámčí" založil svoji tvrz jakýsi šlechtic, jenž daroval několika svým věrným poddaným…
Komitét pro udržování pomníků na bojišti kralohradeckém, založený roku 1889 z popudu setníka ve výslužbě Jana Steinského, se usnesl v roce 1891 na tom, že označí místo, kde hrdinsky dokonal svůj…