Původně byla tato lokalita v lesních odděleních č. 227-228, zvaná jako Klusánky (po sedláku Klusánkovi ze 16. století), jednolitým lesním masivem, který byl sice postižen velkou větrnou smrští 4.…
Zdejší kostel býval farním již ve 14. století, což můžeme zjistit nahlédnutím do popisu pražské diecéze, který vznikl na popud arcibiskupa Arnošta z Pardubic v letech 1344-1350. Tehdy byla ves…
Původní kostel na tomto místě byl postaven celý ze dřeva a jako farní byl zmíněn již v roce 1359 (jiné prameny uvádějí až rok 1362, kdy zemřel farář Vojslav; v dalších objevíme zase již rok 1350),…
Tato dnešní část Třebechovic nad Labem má prazvláštní pojmenování, o jehož původu se vedla řada diskuzí. Stejně jako u jiných názvů bude nejlépe otevřít knihu prof. Antonína Profouse "Místní jména v…
Stejně jako ve velkých městech, tak se i na venkově udála nejen řada významných událostí, ale rovněž také těch směšných, z nichž stojí za zmínku posvícenský pohřeb basy z roku 1858. O co tenkrát…
Tato obec u Třebechovic pod Orebem se sice nacházela mimo hlavní bojiště tohoto krvavého konfliktu, ale mnohé, co se během ní zde událo, je též zajímavé a dokládá život našich předků. Bojových…
Dlouhá léta byla řeka Orlice překonávána ve Štěnkově pouze brody. Nějaký čas tu fungoval rovněž převoz. Teprve v roce 1907 (některé prameny hovoří již o roku 1905, např. "Královéhradecko. I. dílu 1.…
Tato ves má opravdu zajímavý název, který mnozí spojovali se štěnicemi a podobnými věcmi, avšak podle prof. Antonína Profouse a jeho knihy "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a…
Původní pohřebiště se nacházelo u kostela sv. Ondřeje, jež existovalo ještě roku 1778, i když se zde tehdy již z hygienických a kapacitních důvodů nepohřbívalo. Zaniknout muselo někdy po roce 1784,…
Tento velký vlastenec a lékař-lidumil, který byl Aloisem Jiráskem zvěčněn v jeho pentalogii „F. L. Věk“, se narodil 11. prosince 1770 v Třebechovicích pod Orebem jako Jan František Heldt, syn…