Vystavené obrazy netvoří soubornou výstavu ani nejsou retrospektivou některého z jeho tvůrčích období. Mají připomenout malířovo opravdové a srozumitelné dílo, vzniklé z citlivého vnímání půvabu české přírody a krajiny a z upřímného vztahu k životu prostého člověka.
VícePozůstatky raně gotické tvrze jsou přístupné, tvoří závěr prohlídky maloskalického muzejního areálu. Konzervovaná a stavebně přízpůsobená ruina nabízí představu o dispozici kolonizační tvrze.
VíceŠkola je součástí Muzea Boženy Němcové. Byla otevřena pro veřejnost v roce 1962. Počátkem osmdesátých let 20. století byla v jejím areálu navíc otevřena expozice dějin válek, především bitvy u České Skalice, kterou mezi sebou v roce 1866 svedla rakouská a pruská vojska.
VíceV nejvyšším patře Wenkeova domu nalezete galerii rodáků – malíře J. Šímy a sochařů O. Španiela a J. Wagnera. K dalším výstavám patří například Jaroměř a Josefov očima malířů 19. a 20. století, stavba Wenkeova obchodního domu, nábytek J. Gočára a sezónní výstavy.
VíceExpozice nabízí prostory s malovanými trámovými stropy z poloviny 17. a 18. století, rozsáhlou kolekci obrazů a grafik, mobiliář od 16. do 19. století, zejména renesanční, barokní a novorenesanční, cenné soubory historického uměleckého řemesla, tapiserie, zbraně, historické oděvy.
VíceK vidění jsou zde především tzv. velké řády (klenoty na velkostuhách a řádové hvězdy) evropských zemí. Ve starém zámeckém trezoru, v němž se sbírka zachovala, jsou vystaveny plakety, medaile a řády, které mají vztah k rodině posledních majitelů.
VíceTento interiérový prohlídkový okruh se tematicky vztahuje k závěru 18. a první polovině 19. století, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron vévoda Kuronský a Zaháňský a jeho dcera Kateřina Vilemína, známá jako „paní kněžna“ z románu Babička od Boženy Němcové.
Více