Česky English

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13
HUHU-FEST 2024
14
15 16 17 18 19 20
47. ročník Lázeňského poháru
21
47. ročník Lázeňského poháru
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Skryté > Česko-polská mezinárodní spolupráce

Česko-polská mezinárodní spolupráce

Závěrečná zpráva o realizaci projektu "PARTNERSTVÍ PRO VENKOV realizovaném v roce 2012 - 2013

DEKLARACE O SPOLUPRÁCI

Leszek Orpel - starosta města Jedliny - Zdróje (Polsko), Josef Karel - starosta obce Velichovky (Česká Republika), Václav Skořepa - předseda Mikroregionu Hustířanka (Česká Republika) a Grzegorz Kruszynski - předseda Nadace Evropské Edukace (Polsko), deklarují tímto společná záměr o vzájemné spolupráci při realizaci společných projektů, kulturních, vzdělávacích a vydavatelských akcích, týkajících se přeshraniční spolupráce v následujících tématických oblastech:

  1. vzdělávání pracovníků úřadů místní samosprávy, pracovníků firem a učitelů v oblasti mezinárodní spolupráce, získávání prostředků ze strukurálních fondů Evropské Unie a strategie místního rozvoje
  2. výměna zkušeností a upřednostňování záměrů v oblasti rozvoje lázeňských obcí
  3. propagace malebného okolí obou obcí, turistiky a jejich kulturního dědictví
  4. vydávání propagačních (dvoujazyčných) materiálů s turistickou, lázeňskou a vzdělávací tematikou
  5. vzdělávání dětí a mládeže v oblasti cizích jazyků a mezinárodní spolupráce
  6. výměna dětí a mládeže základních škol
  7. výměna zkušeností učitelů a pracovníků místních firem a samosprávy
  8. organizace seminářů a konferencí týkajících se výše uvedených tématických oblastí

Starosta města Jedlina - Zdrój (Polsko), starosta obce Velichovky (Česká Republika), předseda Mikroregionu Hustířanka (Česká Republika) a předseda nadace Evropské Edukace (Polsko) prohlašují, že o každém ze společných záměrů, o kterých se hovoří v bodech 1 - 8, budou pořízeny příslušné podrobné smlouvy, určujících rozsah a úkoly obou partnerů.

setkání regionůJedlina Zdrój, 7. června 2004

Za stranu českou:

Josef Karel - starosta obce Velichovky

Václav Skořepa - předseda Mikroregionu Hustířanka

Za stranu polskou:

Leszek Orpel - starosta Lázní Jedlina

Grzegorz Kruszynski - předseda nadace Evropské Edukace 

Fotogalerie společných akcí

www.um.jedlina.pl

 

 

Festival pouličních divadel v Jedlině - Zdróju

Ochotníci z Hořiněvsi reprezentovali na Mezinárodním festivalu pouličních divadel v Polsku.

V neděli 30. 6. 2013 reprezentoval divadelní spolek hořiněvských ochotníků na 21. ročníku festivalu pouličních divadel v Polsku ve městě Jedlina-Zdrój. Ochotníci v rámci nedělního bloku, kterého se zúčastnily profesionální i amatérské soubory z polského Walbrychu a z Německa, předvedli svoji velmi úspěšnou rodinnou pohádku: "O Jeníčkovi a Mařence". Divadelní představení se velmi líbilo i tentokrát. Dobře se bavili děti i dospělí. Tato návštěva se uskutečnila díky projektu MAS Hradecký venkov, který je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictví Euroregionu Glacensis.

KuchařkaZe společné spolupráce v rámci projektu Partnerství pro venkov realizovaného z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis vznikla Česko-polská kuchařka.

 

 

 

 

 

Velikonoční jarmark v Hoříněvsi

Dne 24. března 2013 se v rámci česko-polské spolupráce s městem Jedlina-Zdrój konal Velikonoční jarmark v Hořiněvsi. Toto společné setkání pořádala partnerská obec Hoříněves ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Hradecký venkov. Vzácné hosty přivítala starostka jedné z partnerských obcí Jana Kuthanová společně s ředitelkou Hradeckého venkova Ing. Janou Rejlovou. Jako poděkování za pozvání na tuto přátelskou akci předali zástupci polské strany hostitelům nádherný dort, na němž byl vyobrazen znak jejich města, společně s velikonočním artefaktem v podobě tradiční polské velikonoční vazby ze suchých květin. Po společném obědě, setkání pokračovalo v příjemné atmosféře, během které seznámila Jana Kuthanová všechny přítomné s dalším bohatým programem, který byl u příležitosti konání jarmarku připraven. Velkou odezvu u všech návštěvníku sklidil řemeslný trh včetně ukázky tradičních lidových řemesel jako například řezbářství či spřádání vlny na kolovrátku, který byl uspořádán v Hankově domě. Nebývalí zájem měla i ukázka malování perníku s možností vyzkoušení. Pro případné zájemce byl připraven prodej různých velikonočních dekorací, perníčků s velikonočními motivy, ale i prodej regionálních produktů. Pozornost nejmenších návštěvníků snad nejvíce zaujala expozice Krňovického skanzenu v rámci níž, byly vystaveny překrásné kraslice, ale zároveň zde děti měli možnost si i svou kraslici namalovat. V Hankově domě návštěvníky také oslovila stálá expozice Památníku národního písemnictví, věnovaná právě nálezci královedvorského rukopisu Václavu Hankovi. Velkou odezvu rovněž sklidilo představení klasické pohádky, O Jeníčkovi a Mařence, v podání hoříněvských ochotníků, jež bylo pořádáno na prostranství u kostela. Snad za vrchol celého tohoto setkání lze označit slavnostní bohoslužbu v kostele svatého Prokopa, která byla na počest vzácných hostů sloužena v polském jazyce.

Festival Tří kultur v Jedlině - Zdróju

Zpráva o festivalu Tří kultur v Jedlině - Zdróju

Hustířanka cup v Libotově

V sobotu 15.9.2012 se v Libotově uskutečnil sportovní den pod názvvem "Hustířanka cup", kterého se také zúčastnili děti z našeho přátelského městečka jedlina - Zdrój. Tento turnaj byl pořádán v rámci projektu česko-polské spolupráce "Partnerství pro venkov" za podpory MAS Hradecký venkov. Soutěžlo se ve střelbě ze vzduchovky, v hodu kryketovým míčkem, v hasičských dovendostech, ve vybíjené a v malé kopané. V rámci tohoto dne mohli zúčastnění zhlédnout také pohádku "O Kátě a Škubánkovi". Velký dík za pořádání akce patří hlavnímu organizátorovi TJ Libotov.

Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově

Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově

Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově

Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově Hustířanka cup v Libotově

Vinobraní na Kuksu

Zpráva o Vinobraní na Kuksu