minimapa

Alois Musil – Kněz mezi beduíny – výstava v Hostinném

Nádražní 119, 54371 Hostinné
Typ

Letošní sezonní výstava v Galerii antického umění ve Františkánském klášteře Hostinné představí veřejnosti jednu z předních osobností světové orientalistiky a biblistiky – profesora Aloise Musila (30. 6. 1868–12. 4. 1944). Ačkoli pestré osudy tohoto rodáka z moravského Rychtářova, kněze, cestovatele, kartografa, etnologa, diplomata, člena Americké zeměpisné společnosti a britské Královské zeměpisné společnosti, autora 70 knih a spolunáčelníka dvou beduínských kmenů v lecčems připomínají dobrodružství slavného Lawrence z Arábie či románového Kary ben Nemsího, zůstává Musilovo jméno v jeho vlasti stále stranou všeobecného povědomí.

Výstava Miloslava Říhy v Hostinném

Nádražní 119, 54371 Hostinné
Typ

Skleněná tavená plastika Návrhy a realizace interiérů Přijměte pozvání na autorskou výstavu vrchlabského architekta, designera a výtvarníka Miloslava Říhy. Uvidíte realizace interiérů a návrhy jejich řešení, ale také skleněné a kombinované plastiky. Výstavu uvede Jiří Soukup, člen unie výtvarných umělců Hradec Králové.

Jiří David / NADMĚRNÁ SPECIALIZACE PLODÍ SMRT JAKO BOUŘI NAD MRAKY

Slovanské náměstí, Trutnov
Typ

Jiří David (narozen 28. srpna 1956 v Rumburku), jeden z nejvýznamnějších současných českých umělců, náš zástupce na loňském Biennale v Benátkách, senzuální tvůrce fragmentarizovaných odkazů osobního, uměleckého i společenského života, vstoupil na artistní scénu v 80. letech minulého století. Zprvu se prosadil malovanými obrazy, zřetelně nejkomplikovanějšími ve své generaci, přestože začasto vyprázdněnými ve své útržkovité naraci. Již tehdy bylo cítit ambivalentní napětí v práci s barvou, které vyústilo ke konci osmé dekády v Bílou a Černou sérii. Záhy se v Davidově rejstříku objevily objekty, instalace a konceptuální fotografie. Z nich zejména cyklus Skryté podoby, černobílé dvojice pravopravých a levolevých portrétů mediálních a uměleckých osobností českého i světového významu zaznamenaly mezinárodní ohlas. Krátce nato se pustil Jiří David i do tvorby videí a také rozšířil svůj výrazový repertoár o klasickou fotografii. Slavným se také staly neonové objekty, instalované nad pražským Rudolfinem i nad Pražským hradem. Pro mnohé pozorovatele se tak stává tvůrcem zdánlivě nečitelným, rozpolceným, těkajícím mezi médii. Opak je však pravdou, Jiří David je totiž překvapivě soustředný ve významu každého svého díla, ve své komunikaci, kterou chce s divákem navodit, v tom, jak v každém uměleckém výstupu koncentruje svoji jedinečnou vizuálně-mentální zkušenost. Davidova výstava přinese do trutnovské galerie koncentrovaný výběr z různých úseků Davidova tvůrčího života. Divák tak pozná Davidův komplikovaný vizuální svět v jisté celistvosti a s důrazem na jeho estetické a společenské kvality. Vernisáž za účasti autora proběhne ve středu 17. května v 17 hodin, uvede ji její kurátor, přední český teoretik umění Martin Dostál, vystoupí populární vrchlabská kapela EKG blues. Výstava potrvá do 17. června.

Konec tradičního hospodaření v Krkonoších?

Nám. Míru 222, 54301 Vrchlabí
Typ

Po druhé světové válce nastaly významné změny, které zásadně ovlivnily tradiční zemědělskou činnost v horách i podhůří. Nové společensko-politické normy a rozhodnutí zamíchaly skladbou obyvatel vesnic a bud, též měly bezprostřední dopad na tvář krajiny. Výstava prostřednictvím předmětů, dobových fotografií, archivních materiálů, příběhů konkrétních lidí a tematických her pro malé i velké přibližuje nejen pro horské hospodáře často zapeklitou situaci po roce 1945. Vernisáž bude součástí Muzejní noci konané v pátek 19. května 2017 od 17 hodin.

Výstava architektonických návrhů nové budovy ČSOB v Hradci Králové

Eliščino nábřeží 375, Věkoše, 50003 Hradec Králové
Typ

V Královéhradecké lokalitě Aldis vyroste během tří let moderní ekologická stavba, která městu přinese nový impuls a zkultivuje dnes zanedbanou lokalitu. Má jít o vůbec „nejzelenější“ budovu u nás a možná i v Evropě. Přijďte se podívat na soutěžní architektonické návrhy i na ten vítězný. Nové královéhradecké sídlo ČSOB má potenciál stát se oblíbeným lokálním centrem, kam se budou místní rádi vracet. Součástí bankovního domu budou totiž i obchody, kavárna a útulné náměstí. K vidění budou podrobné návrhy, infopanely a dokonce i 3D model. Díky nim se dozvíte více o zázracích a netušených možnostech moderní architektury a také o přínosech nové budovy pro celou oblast, o její ohleduplnosti k životnímu prostředí i o ambicích stát se přirozenou součástí místa. Vstup na výstavu je zdarma.

Mimi šéf

Špunti na vodě